3EZ190D2/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ190D2/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 190V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Impedance :
800Ohm
Zener Voltage :
190V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±2%
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Max Power Dissipation :
3W
Base Part Number :
3EZ190
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 144.8V
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Element Configuration :
Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
800Ohms
Power - Max :
3W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
190V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
3EZ190D2/TR12
Microsemi 3EZ190D2/TR12
800Ohms ±2% 190V 500nA @ 144.8V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ190D2/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500nA @ 144.8V.Reverse leakage currents can reach 500nA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
3EZ190D2/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 144.8V
500nA @ 144.8V is the maximum voltage (Tol)