3EZ18D/TR8
Mfr.Part #
3EZ18D/TR8
Description
DIODE ZENER 18V 3W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
6Ohm
Max Power Dissipation :
3W
Base Part Number :
3EZ18
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±20%
Zener Voltage :
18V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 13.7V
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18V
Impedance-Max :
6Ohms
1 (Unlimited)
Power - Max :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
3EZ18D/TR8
Microsemi 3EZ18D/TR8
6Ohms ±20% 18V 500nA @ 13.7V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ18D/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 13.7V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 18V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
3EZ18D/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 13.7V
500nA @ 13.7V is the maximum voltage (Tol)