3EZ180D5/TR12
Mfr.Part #
3EZ180D5/TR12
Description
DIODE ZENER 180V 3W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance-Max :
700Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
3W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 136.8V
Impedance :
700Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
Mount :
Through Hole
Power - Max :
3W
Base Part Number :
3EZ180
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Zener Voltage :
180V
Published :
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Datasheets
3EZ180D5/TR12
Microsemi 3EZ180D5/TR12
700Ohms ±5% 180V 500nA @ 136.8V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ180D5/TR12 Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 136.8V is required to supply this electrical device.500nA is the maximum reverse leakage current.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
3EZ180D5/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 136.8V
500nA @ 136.8V is the maximum voltage (Tol)