3EZ17D5/TR12
Mfr.Part #
3EZ17D5/TR12
Description
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
3W
Zener Voltage :
17V
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 13V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±5%
500nA
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
6Ohm
Impedance-Max :
6Ohm
Datasheets
3EZ17D5/TR12
Microsemi 3EZ17D5/TR12
ZENER DIODE 6Ohm ±5% 17V 500nA @ 13V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ17D5/TR12 Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 13V is required to supply this electrical device.500nA is the maximum reverse leakage current.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
3EZ17D5/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 13V
500nA @ 13V is the maximum voltage (Tol)