3EZ17D2E3/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ17D2E3/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Zener Voltage :
17V
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Impedance-Max :
6Ohm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance :
6Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Tolerance :
±2%
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 13V
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
3EZ17
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
3EZ17D2E3/TR12
Microsemi 3EZ17D2E3/TR12
ZENER DIODE 6Ohm ±2% 17V 500nA @ 13V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ17D2E3/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500nA @ 13V.Reverse leakage currents can reach 500nA.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
3EZ17D2E3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 13V
500nA @ 13V is the maximum voltage (Tol)