3EZ17D/TR8
Mfr.Part #
3EZ17D/TR8
Description
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL
Max Power Dissipation :
3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power - Max :
3W
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance-Max :
6Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
17V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Zener Voltage :
17V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 13V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
6Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
3EZ17D/TR8
Microsemi 3EZ17D/TR8
6Ohms ±20% 17V 500nA @ 13V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ17D/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 13V.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 17VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
3EZ17D/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 13V
500nA @ 13V is the maximum voltage (Tol)