3EZ16D5E3/TR12
Mfr.Part #
3EZ16D5E3/TR12
Description
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Zener Voltage :
16V
Radiation Hardening :
No
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 12.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±5%
Single
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
5.5Ohm
Max Power Dissipation :
3W
Impedance-Max :
5.5Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
3EZ16D5E3/TR12
Microsemi 3EZ16D5E3/TR12
ZENER DIODE 5.5Ohm ±5% 16V 500nA @ 12.2V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ16D5E3/TR12 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 12.2V.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
3EZ16D5E3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 12.2V
500nA @ 12.2V is the maximum voltage (Tol)