3EZ16D2E3/TR8
Mfr.Part #
3EZ16D2E3/TR8
Description
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL
Zener Voltage :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
3W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
5.5Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Element Configuration :
Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance :
5.5Ohm
Max Power Dissipation :
3W
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 12.2V
Datasheets
3EZ16D2E3/TR8
Microsemi 3EZ16D2E3/TR8
5.5Ohms ±2% 16V 500nA @ 12.2V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ16D2E3/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 12.2V.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 16V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
3EZ16D2E3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 12.2V
500nA @ 12.2V is the maximum voltage (Tol)