3EZ16D10E3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ16D10E3/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16V
Impedance :
5.5Ohm
Impedance-Max :
5.5Ohms
Radiation Hardening :
No
Zener Voltage :
16V
Max Power Dissipation :
3W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 12.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Max :
3W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Base Part Number :
3EZ16
Tolerance :
±10%
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
3EZ16D10E3/TR8
Microsemi 3EZ16D10E3/TR8
5.5Ohms ±10% 16V 500nA @ 12.2V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ16D10E3/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 12.2V.A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 16V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
3EZ16D10E3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 12.2V
500nA @ 12.2V is the maximum voltage (Tol)