3EZ15DE3/TR12
Mfr.Part #
3EZ15DE3/TR12
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 15V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Power Dissipation :
3W
Mounting Type :
Through Hole
Published :
JESD-609 Code :
e3
Zener Voltage :
15V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
3EZ15
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance :
5.5Ohm
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 11.4V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Impedance-Max :
5.5Ohm
Datasheets
3EZ15DE3/TR12
Microsemi 3EZ15DE3/TR12
ZENER DIODE 5.5Ohm ±20% 15V 500nA @ 11.4V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ15DE3/TR12 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 11.4V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
3EZ15DE3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 11.4V
500nA @ 11.4V is the maximum voltage (Tol)