3EZ15D5RLG
Mfr.Part #
3EZ15D5RLG
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 15V 3W DO41
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 11.4V
Power Rating :
3W
Zener Voltage :
15V
Impedance :
5.5Ohm
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tol-Max :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Voltage - Rated DC :
15V
Power Dissipation :
3W
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage Tolerance :
5%
Impedance-Max :
5.5Ohm
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Reference Voltage :
15V
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
3EZ15
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Working Test Current :
50mA
Zener Current :
180mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
3EZ15D5RLG
onsemi 3EZ15D5RLG
ZENER DIODE 5.5Ohm ±5% 15V 500nA @ 11.4V -65°C~200°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ15D5RLG Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 11.4V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 180mA.Setting the working test voltage to 50mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
3EZ15D5RLG Features
reverse leakage current of 500nA @ 11.4V
500nA @ 11.4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 180mA
the working test voltage to 50mA
minimal dynamic impedance is 50mA