3EZ150D5/TR8
Mfr.Part #
3EZ150D5/TR8
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 150V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Impedance :
550Ohm
Max Power Dissipation :
3W
Zener Voltage :
150V
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±5%
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
3EZ150
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 114V
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Wire
Impedance-Max :
550Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Elements :
1
Pin Count :
HTS Code :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Working Test Current :
5mA
Reference Voltage :
150V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Contact Plating :
Lead, Tin
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
3EZ150D5/TR8
Microsemi 3EZ150D5/TR8
ZENER DIODE 550Ohm ±5% 150V 500nA @ 114V -65°C~150°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ150D5/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 114V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 150V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
3EZ150D5/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 114V
500nA @ 114V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA