3EZ150D2/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ150D2/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 150V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
3W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 114V
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance-Max :
550Ohms
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
3EZ150
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Impedance :
550Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
150V
Radiation Hardening :
No
Datasheets
3EZ150D2/TR8
Microsemi 3EZ150D2/TR8
550Ohms ±2% 150V 500nA @ 114V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ150D2/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 114V.A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 150V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
3EZ150D2/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 114V
500nA @ 114V is the maximum voltage (Tol)