3EZ14D10/TR12
Mfr.Part #
3EZ14D10/TR12
Description
DIODE ZENER 14V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±10%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Base Part Number :
3EZ14
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Zener Voltage :
14V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 10.6V
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
ZENER DIODE
Impedance :
5Ohm
Impedance-Max :
5Ohm
Pbfree Code :
No
Datasheets
3EZ14D10/TR12
Microsemi 3EZ14D10/TR12
ZENER DIODE 5Ohm ±10% 14V 500nA @ 10.6V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ14D10/TR12 Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 10.6V is required to supply this electrical device.500nA is the maximum reverse leakage current.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
3EZ14D10/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 10.6V
500nA @ 10.6V is the maximum voltage (Tol)