3EZ140DE3/TR8
Mfr.Part #
3EZ140DE3/TR8
Description
DIODE ZENER 140V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
140V
Tolerance :
±20%
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Max Power Dissipation :
3W
Base Part Number :
3EZ140
Impedance-Max :
475Ohms
Zener Voltage :
140V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance :
475Ohm
Power - Max :
3W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 106.4V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
3EZ140DE3/TR8
Microsemi 3EZ140DE3/TR8
475Ohms ±20% 140V 500nA @ 106.4V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ140DE3/TR8 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 106.4V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 140V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
3EZ140DE3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 106.4V
500nA @ 106.4V is the maximum voltage (Tol)