3EZ13D5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ13D5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 13V 3W DO41
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Polarity :
Unidirectional
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tol-Max :
5%
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Impedance-Max :
4.5Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Reference Voltage :
13V
Terminal Form :
Wire
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Number of Elements :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 9.9V
Working Test Current :
58mA
Pin Count :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
Packaging :
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
13V
Configuration :
Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Qualification Status :
COMMERCIAL
Power - Max :
3W
Power Dissipation-Max :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
3EZ13D5G
onsemi 3EZ13D5G
ZENER DIODE 4.5Ohm ±5% 500nA @ 9.9V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ13D5G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500nA @ 9.9V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 58mA working test voltage.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
3EZ13D5G Features
reverse leakage current of 500nA @ 9.9V
500nA @ 9.9V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 58mA
minimal dynamic impedance is 58mA