3EZ130D10/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ130D10/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 130V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Voltage :
130V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Tolerance :
±10%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
3EZ130
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Max :
3W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Impedance-Max :
375Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 98.8V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance :
375Ohm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130V
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
3EZ130D10/TR12
Microsemi 3EZ130D10/TR12
375Ohms ±10% 130V 500nA @ 98.8V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ130D10/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 98.8V.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 130VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
3EZ130D10/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 98.8V
500nA @ 98.8V is the maximum voltage (Tol)