3EZ12D/TR12
Mfr.Part #
3EZ12D/TR12
Description
DIODE ZENER 12V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Pbfree Code :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Diode Type :
ZENER DIODE
Zener Voltage :
12V
Base Part Number :
3EZ12
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
20 Weeks
Impedance :
4.5Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 9.1V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Power Dissipation :
3W
Impedance-Max :
4.5Ohm
Tolerance :
±20%
Datasheets
3EZ12D/TR12
Microsemi 3EZ12D/TR12
ZENER DIODE 4.5Ohm ±20% 12V 1μA @ 9.1V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ12D/TR12 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 9.1V.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
3EZ12D/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 9.1V
1μA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)