3EZ120D5/TR12
Mfr.Part #
3EZ120D5/TR12
Description
DIODE ZENER 120V 3W DO204AL
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
3W
Radiation Hardening :
No
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
120V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
3W
Impedance-Max :
300Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 91.2V
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Impedance :
300Ohm
Base Part Number :
3EZ120
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
120V
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
3EZ120D5/TR12
Microsemi 3EZ120D5/TR12
300Ohms ±5% 120V 500nA @ 91.2V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ120D5/TR12 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 91.2V.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 120V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
3EZ120D5/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 91.2V
500nA @ 91.2V is the maximum voltage (Tol)