3EZ11D5/TR8
Mfr.Part #
3EZ11D5/TR8
Description
DIODE ZENER 11V 3W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 8.4V
Number of Elements :
1
Tolerance :
±5%
Pin Count :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
Wire
Zener Voltage :
11V
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
4Ohm
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Base Part Number :
3EZ11
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
4Ohm
JESD-609 Code :
e0
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Working Test Current :
68mA
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Polarity :
Unidirectional
HTS Code :
Max Power Dissipation :
3W
Reference Voltage :
11V
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
ZENER DIODE
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
3EZ11D5/TR8
Microsemi 3EZ11D5/TR8
ZENER DIODE 4Ohm ±5% 11V 1μA @ 8.4V -65°C~150°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ11D5/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 8.4V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 1μA.This device should be operated with a 68mA working test voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
3EZ11D5/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 8.4V
1μA @ 8.4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the working test voltage to 68mA
minimal dynamic impedance is 68mA