3EZ11D10/TR8
Mfr.Part #
3EZ11D10/TR8
Description
DIODE ZENER 11V 3W DO204AL
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
3W
Base Part Number :
3EZ11
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
3W
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±10%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 8.4V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
11V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11V
Impedance :
4Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance-Max :
4Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
3EZ11D10/TR8
Microsemi 3EZ11D10/TR8
4Ohms ±10% 11V 1μA @ 8.4V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ11D10/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 8.4V is required.A reverse leakage current that reaches 1μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 11V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
3EZ11D10/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 8.4V
1μA @ 8.4V is the maximum voltage (Tol)