3EZ110D10/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ110D10/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 110V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Power Dissipation :
3W
Element Configuration :
Single
Impedance :
225Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 83.6V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance-Max :
225Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
110V
Radiation Hardening :
No
Published :
Base Part Number :
3EZ110
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
110V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
3W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
3EZ110D10/TR12
Microsemi 3EZ110D10/TR12
225Ohms ±10% 110V 500nA @ 83.6V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ110D10/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 83.6V.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 110VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
3EZ110D10/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 83.6V
500nA @ 83.6V is the maximum voltage (Tol)