3EZ10D10/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ10D10/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
3EZ10
Impedance-Max :
3.5Ohms
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Tolerance :
±10%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Impedance :
3.5Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 7.6V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Zener Voltage :
10V
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
3EZ10D10/TR8
Microsemi 3EZ10D10/TR8
3.5Ohms ±10% 10V 3μA @ 7.6V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ10D10/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 3μA @ 7.6V.Reverse leakage current reaches a maximum of 3μA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 10V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
3EZ10D10/TR8 Features
reverse leakage current of 3μA @ 7.6V
3μA @ 7.6V is the maximum voltage (Tol)