390KD10J-TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
390KD10J-TB
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Disc 10mm
Datasheet
Download
Description
MOV DISC 10MM, 39V 1KA, BOX
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Package / Case :
Disc 10mm
Capacitance @ Frequency :
2400 pF @ 1 kHz
RoHS :
Details
Current - Surge :
1 kA
Peak Surge Current :
1 kA
Width :
5.3 mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
7.5 mm
Surge Energy Rating :
9 J
Maximum AC Volts :
25 V
Type :
Metal Oxide Varistors
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Style :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Product Category :
Varistors
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Min) :
35 V
Varistor Voltage (Max) :
43 V
Energy :
9J
Varistor Voltage :
39 V
Termination Style :
Radial
Capacitance :
2400 pF
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Series :
10D
Maximum DC Volts :
31 V
Diameter :
10 mm
Mounting Type :
Through Hole
Product :
MOV
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Varistor Voltage (Typ) :
39 V
Clamping Voltage :
77 V
Brand :
Tolerance :
10 %
Subcategory :
Varistors
Features :
Datasheets
390KD10J-TB
Introducing YAGEO 390KD10J-TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 10mm, Type:Metal Oxide Varistors, Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type:Through Hole, 390KD10J-TB pinout, 390KD10J-TB datasheet PDF, 390KD10J-TB amp .Beyond YAGEO 390KD10J-TB ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.