38FD37275-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
38FD37275-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 27.5UF 10% 370VAC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MPF
Dissipation Factor :
0.1 %
JESD-609 Code :
e3
Published :
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
50.006mm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Capacitance :
27.5μF
Mount :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
3.250 82.55mm
Voltage - Rated AC :
370V
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
20.6502mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Length :
92.869mm
Lead Spacing :
0.813 20.64mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 370
Terminal Shape :
Binding Post
Voltage - Rated DC :
370V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Size / Dimension :
3.654Lx1.969W 92.81mmx50.01mm Lip
Tolerance :
±10%
Applications :
Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
Package / Case :
Radial, Can
Height :
76.2mm