382-015-112L565
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
382-015-112L565
Manufacturer
NorComp
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Plating :
Copper, Tin
Insulation :
Insulated
Termination :
Solder
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
Packaging :
Tube
Gender :
Male to Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
30
Factory Lead Time :
12 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
1A
Body Material :
Steel
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Published :
Contact Finish :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Contact Type :
Signal
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Ports :
2
Connector Style :
D-Type, Micro-D - Stacked
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pitch :
1.27mm
Feature :
Board Lock, Shielded
Series :
Micro-D 382
Mount :
Panel, Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Number of Rows :
2, 2
Datasheets
382-015-112L565
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 382-015-112L565 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~85°C, 382-015-112L565 pinout, 382-015-112L565 datasheet PDF, 382-015-112L565 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 382-015-112L565 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 382-015-112L565
382-015-112L565 Overview
382-015-112L565 Features
Micro-D 382 series
382-015-112L565 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
382-015-112L565 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP