37FD37125A-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
37FD37125A-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 12.5UF 10% 370VAC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
370V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
12.5μF
Size / Dimension :
2.906Lx1.906W 73.81mmx48.41mm Lip
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Height Seated (Max) :
2.630 66.80mm
Applications :
Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Published :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Series :
MPF
Pbfree Code :
yes
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.813 20.64mm