3640WC102KAT9A
Mfr.Part #
3640WC102KAT9A
Description
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 3640
Capacitance :
1000pF
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
9.14mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.54mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Height :
2.54mm
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Depth :
10.2mm
Factory Lead Time :
99 Weeks
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Datasheets
3640WC102KAT9A
KYOCERA AVX 3640WC102KAT9A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640WC102KAT9A Overview
A program's size/dimension is 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 2.5kV, it is capable of operating.
3640WC102KAT9A Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2.5kV