3640WA271JAT9A
Mfr.Part #
3640WA271JAT9A
Description
CAP CER 270PF 2.5KV NP0 3640
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
270pF
Length :
9.14mm
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Height :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
10.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
3640WA271JAT9A
KYOCERA AVX 3640WA271JAT9A
270pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640WA271JAT9A Overview
Ceramic capacitor is 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 2.5kV is required to operate this capacitor.
3640WA271JAT9A Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2.5kV