3640KA681KAT3A
Mfr.Part #
3640KA681KAT3A
Description
CAP CER 680PF 5KV NP0 3640
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
680pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
5000V
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 13 INCH
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±10%
Depth :
10.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Thickness :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
5kV
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Feature :
High Voltage
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Width :
9.14mm
Multilayer :
yes
Datasheets
3640KA681KAT3A
KYOCERA AVX 3640KA681KAT3A
680pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640KA681KAT3A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 5kV.
3640KA681KAT3A Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 5kV