3640GA181JAT9A
Mfr.Part #
3640GA181JAT9A
Description
CAP CER 180PF 2KV NP0 3640
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
9.14mm
Capacitance :
180pF
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.54mm
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Depth :
10.2mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
3640GA181JAT9A
KYOCERA AVX 3640GA181JAT9A
180pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640GA181JAT9A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 2kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
3640GA181JAT9A Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV