36401E13N8GTDF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
36401E13N8GTDF
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 13.8NH 180MA 1.75 OHM
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Max DC Current :
180mA
HTS Code :
Type :
Thin Film
Max Operating Temperature :
85°C
Frequency :
500MHz
Series :
3640, Sigma Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead/Base Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Inductance :
13.8nH
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
Composition :
Thin Film
Inductance Tolerance :
2%
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Packing Method :
TR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Frequency - Self Resonant :
3.7GHz
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±2%
DC Resistance (DCR) :
1.75Ohm Max
Published :
Number of Pins :
Q Factor :
13
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
652.039032μg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Max Current Rating :
180mA
Case Code (Imperial) :
Test Frequency :
500MHz
Number of Functions :
1
Depth :
500μm
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Height :
320μm
ELV :
Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
1.75Ohm
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
36401E13N8GTDF
TE Connectivity AMP Connectors 36401E13N8GTDF
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD