3635B1R8PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3635B1R8PT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8UH 20A 3.4 MOHM SMD
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
20A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Shielding :
Shielded
Series :
3635, Sigma Inductors
Current - Saturation :
16A
Construction :
Chip
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±25%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
20A
Inductance :
1.8μH
Material - Core :
Iron
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
DC Resistance (DCR) :
3.4mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm