35TKV100M8X10.5
Mfr.Part #
35TKV100M8X10.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
850mA @ 100kHz
Surface Mount
Polarization :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35V
Applications :
Automotive
Tan Delta :
0.12
Width :
8.3mm
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
425mA
Ripple Current @ Low Frequency :
374mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e6
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Series :
TKV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Terminal Shape :
Flat
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Capacitance :
100μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
8.9mm
Leakage Current :
0.035mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
35TKV100M8X10.5
Rubycon 35TKV100M8X10.5
TKV 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 425mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD