35205R1JT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35205R1JT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
ELV :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Published :
Tolerance :
±5%
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
5.1Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Military Standard :
Not
Composition :
Thick Film
Series :
3520, CGS
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packing Method :
TR
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Radiation Hardening :
No
Termination :
Solder
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
711.2μm
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Resistors :
1
Datasheets
35205R1JT
TE Connectivity AMP Connectors 35205R1JT
FIXED RESISTOR 3520, CGS Series, Thick Film, 5.1Ohm, ±5%, -55°C~125°C