352051KJT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
352051KJT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 51K OHM 5% 1W 2512
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.252 L x 0.126 W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance :
5 %
Supplier Device Package :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Failure Rate :
TE Connectivity
Technology :
Thick Film
Product Status :
Active
Packaging :
Reel
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
1W
Product Type :
Thick Film Resistors
Composition :
Thick Film
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Number of Terminations :
2
Features :
Series :
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
51 kOhms
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
RoHS :
Details
Datasheets
352051KJT
TE Connectivity AMP Connectors 352051KJT
3520 Series, Thick Film, 51 kOhms, 1W, 5 %, -55°C ~ 125°C