3504G3A3K92FTDF
Mfr.Part #
3504G3A3K92FTDF
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
3504G 3A 3K92 1% 1K RL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Type :
Aluminium Nitride Thin Film Power Resistor
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Product :
Thin Film Resistors SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Packaging :
Reel
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Failure Rate :
Height :
0.43 mm
Size / Dimension :
0.248 L x 0.122 W (6.30mm x 3.10mm)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
1 %
Product Status :
Active
Power (Watts) :
6W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
3.92 kOhms
Power Rating :
6 W
Ratings :
Voltage Rating :
100 V
Series :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
50 PPM / C
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
6.3 mm
Width :
3.1 mm
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Datasheets
3504G3A3K92FTDF
3504 Series, Thin Film, 3.92 kOhms, 6W, 1 %, -55°C ~ 155°C