3504G3A12K1FTDF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3504G3A12K1FTDF
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
3504G 3A 12K1 1% 1K RL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
50 PPM / C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Failure Rate :
Power (Watts) :
6W
Height :
0.43 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Width :
3.1 mm
Voltage Rating :
100 V
Tolerance :
1 %
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Aluminium Nitride Thin Film Power Resistor
Size / Dimension :
0.248 L x 0.122 W (6.30mm x 3.10mm)
Packaging :
Reel
Power Rating :
6 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Length :
6.3 mm
Features :
Product :
Thin Film Resistors SMD
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Series :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance :
12.1 kOhms
Datasheets
3504G3A12K1FTDF
3504 Series, Thin Film, 12.1 kOhms, 6W, 1 %, -55°C ~ 155°C