3503G2B732RFTD
Mfr.Part #
3503G2B732RFTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
3503G 2B 732R 1% 5K RL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
1 %
Ratings :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.05 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
Width :
1.55 mm
Power Rating :
2 W
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Packaging :
Reel
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Voltage Rating :
100 V
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Temperature Coefficient :
50 PPM / C
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Aluminium Nitride Thin Film Power Resistor
Resistance :
732 Ohms
Height :
0.43 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product :
Thin Film Resistors SMD
Datasheets
3503G2B732RFTD
3503 Series, Thin Film, 732 Ohms, 2W, 1 %, -55°C ~ 155°C