3503G2B475RFTD
Mfr.Part #
3503G2B475RFTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
3503G 2B 475R 1% 5K RL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Product :
Thin Film Resistors SMD
Power Rating :
2 W
Packaging :
Reel
Number of Terminations :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.43 mm
RoHS :
Details
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
100 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Type :
Aluminium Nitride Thin Film Power Resistor
Features :
Length :
3.05 mm
Power (Watts) :
2W
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Width :
1.55 mm
Tolerance :
1 %
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
50 PPM / C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
Resistance :
475 Ohms
Datasheets
3503G2B475RFTD
3503 Series, Thin Film, 475 Ohms, 2W, 1 %, -55°C ~ 155°C