3503G2B14KFTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3503G2B14KFTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
3503G 2B 14K 1% 5K RL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Power Rating :
2 W
Length :
3.05 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Brand :
TE Connectivity / CGS
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product :
Thin Film Resistors SMD
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Series :
Height :
0.43 mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Reel
Voltage Rating :
100 V
Power (Watts) :
2W
Resistance :
14 kOhms
Technology :
Thin Film
Tolerance :
±1%
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Aluminium Nitride Thin Film Power Resistor
Product Type :
Thin Film Resistors
Number of Terminations :
2
Features :
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Product Status :
Active
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
TE Connectivity
Subcategory :
Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Composition :
Thin Film
Width :
1.55 mm
Supplier Device Package :
Datasheets
3503G2B14KFTD
3503 Series, Thin Film, 14 kOhms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C