3500-1R2M
Mfr.Part #
3500-1R2M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial
Description
FIXED IND 1.2UH 3.3A 12 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
1.2μH
Mount :
Through Hole
Q @ Freq :
39 @ 7.96MHz
Q Factor :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
3.3A
Current Rating :
3.3mA
Published :
Test Frequency :
7.96MHz
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.385Lx0.150W 9.78mmx3.81mm
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
12mOhm Max
Height :
7.62mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Lead Pitch :
7.62mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Series :
Max DC Current :
6A
Datasheets
3500-1R2M
3500-1R2M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD