3483R-560M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3483R-560M
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56UH 0.65MA 390MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
650μA
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
14 Weeks
Radiation Hardening :
No
Type :
Wirewound
Series :
3483R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2-SMD
Inductance :
56μH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn96.0Cu4.0)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
100kHz
Published :
Material - Core :
Ferrite
Packing Method :
TR, 13 INCH
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
390mOhm Max
Height :
3.3mm
Max DC Current :
550mA
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Depth :
7.6mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
0.65mA
Datasheets
3483R-560M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD