34-3513-10H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34-3513-10H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 34POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
RND PIN-SKT
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
34
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
Lo-PRO®file, 513
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions or Pins (Grid) :
34 (2 x 17)
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Breadth :
0.4 inch
ECCN Code :
EAR99
Body Depth :
0.165 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Additional Feature :
LOW PROFILE; UL 94V-0
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Number of Contacts :
34
Body Length or Diameter :
3.4 inch
Current Rating :
3A
Lead Length :
3.175mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Feature :
Closed Frame
Contact Material - Post :
Brass
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PCB Contact Row Spacing :
0.3 mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Rows :
2
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Datasheets
34-3513-10H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 34-3513-10H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, 34-3513-10H pinout, 34-3513-10H datasheet PDF, 34-3513-10H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 34-3513-10H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH