32FB4405-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
32FB4405-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 5UF 10% 440VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Pitch :
20.6502mm
HTS Code :
Lead Spacing :
0.813 20.64mm
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%
Length :
54.769mm
Applications :
Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Binding Post
Series :
MPF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
440V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated AC :
440V
Capacitance :
5μF
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
2.880 73.15mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
2.156Lx1.313W 54.76mmx33.35mm Lip
Dielectric :
PP
Width :
33.338mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Height :
66.802mm
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~70°C