3240-10P-C(50)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3240-10P-C(50)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG 10POS SOLDER GOLD
Stock
777
In Stock :
777
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Wire Type :
Discrete
MIL Conformance :
No
Voltage - Rated :
125V
Contact Type :
Outer Shroud Contact
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
16.7mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
Radiation Hardening :
Depth :
12.2mm
Max Operating Temperature :
70°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Conductors :
ONE
Empty Shell :
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Tray
Pitch :
0.031 0.80mm
Published :
2007
Max Current Rating :
500mA
Current Rating :
500mA
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Min Operating Temperature :
-30°C
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Additional Feature :
EMI/ESD PROTECTION
Reliability :
COMMERCIAL
Mount :
Cable, Free Hanging
Factory Lead Time :
10 Weeks
Color :
Black
Series :
3200
Option :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
UL
Contact Finish :
Gold
Lead Pitch :
800μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insulation Resistance :
250000000Ohm
Shell Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
10
Contact Material :
COPPER ALLOY
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Withstanding Voltage :
424VAC V