32-C212-00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
32-C212-00
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Number of Pins :
32
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Positions or Pins (Grid) :
32 (2 x 16)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Post Length :
0.040 1.02mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Closed Frame
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Factory Lead Time :
6 Weeks
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Series :
EJECT-A-DIP™
Number of Contacts :
32
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Lead Length :
1.016mm
Mount :
Surface Mount
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Lead Pitch :
2.54mm
Published :
Contact Material - Post :
Brass
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Datasheets
32-C212-00
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 32-C212-00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:32, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, 32-C212-00 pinout, 32-C212-00 datasheet PDF, 32-C212-00 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 32-C212-00 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH