32-9513-11H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
32-9513-11H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
1 inch
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
2
Lead Length :
3.175mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Lead Pitch :
2.54mm
Type :
DIP, 0.9 (22.86mm) Row Spacing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
32
Feature :
Closed Frame
Series :
Lo-PRO®file, 513
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
PCB Contact Row Spacing :
0.9 mm
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Additional Feature :
LOW PROFILE; UL 94V-0
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions or Pins (Grid) :
32 (2 x 16)
Current Rating :
3A
Number of Positions :
32
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e4
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Pbfree Code :
yes
Body Depth :
0.165 inch
Contact Style :
RND PIN-SKT
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material - Post :
Brass
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Datasheets
32-9513-11H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 32-9513-11H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.9 (22.86mm) Row Spacing, Operating Temperature:-55°C~105°C, 32-9513-11H pinout, 32-9513-11H datasheet PDF, 32-9513-11H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 32-9513-11H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH