3110-14SB(50)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3110-14SB(50)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 14P 0.05 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Height :
0.276 7.00mm
Series :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Fastening Type :
Latch Holder
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Voltage - Rated :
125VAC
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle
Termination :
Solder
Feature :
Board Guide
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
0.5A
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Color :
Black
Contact Type :
Center Strip Contact
Published :
Number of Positions :
14
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Applications :
General Purpose, Telecommunications
Datasheets
3110-14SB(50)
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14 Positions Center Strip Contact