30WQ03FN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30WQ03FN
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V DPAK
Stock
886
In Stock :
886
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Voltage :
450mV
Element Configuration :
Common Anode
REACH SVHC :
No SVHC
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Packaging :
Tube
Max Surge Current :
535A
Output Current :
3.5A
Supplier Device Package :
D-Pak
Mount :
Surface Mount
Average Rectified Current :
3.5A
Capacitance :
290pF
Base Part Number :
30WQ03
Polarity :
Standard
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
450mV @ 3A
Current - Average Rectified (Io) :
3.5A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Voltage - Rated DC :
30V
Forward Current :
3.5A
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
2006
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
535A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Current Rating :
3.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 30V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Type :
Schottky
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
Datasheets
30WQ03FN
SMC Diode Solutions 30WQ03FN
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 450mV @ 3A -40°C~150°C 2mA @ 30V Tube TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
30WQ03FN Overview
A reverse leakage current of 2mA volts can be generated by this device.A rectified current of 3.5A volts is averaged for this device.A value of 3.5A is the maximum forward current that can be allowed.This fuse has a current rating of 3.5A, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.535A is the maximum value of surge current.A device that has a capacitance of 290pF can provide a value of 290pF.
30WQ03FN Features
a maximal reverse leakage current of 2mA volts
an average rectified current of 3.5A volts
a current rating of 3.5A